Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

YGS DE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR 
  YGS puanlarının LYS puanlarına hiçbir etkisi yoktur. YGS netlerinin LYS puanlarına etkisi vardır. Örneğin MF puanı hesaplanacak olan bir adayın hesaplaması şu şekilde yapılır: YGS de yaptığı her Türkçe neti için MF puanına belirli oranda puan gelir. YGS de yaptığı her matematik, fen ve sosyal netleri için de aynı durum söz konusudur. İşte bu tüm YGS netlerinden gelen puanlar toplamda MF puanının %40’ını oluşturur. Yani söz konusu %40 etki YGS puanı değil YGS netleridir. Zaten bilindiği gibi YGS puanları 6 adettir. Eğer zannedildiği gibi YGS puanının % 40’ı alınıp LYS puanlarına eklenseydi hangi puanın ekleneceği konusu da problem olurdu. Gerçi bunun da uydurma bir çaresi bulunmuş ve en yüksek puanın ekleneceği gibi bir iddia ortaya atılmıştır. Tamamen uydurmadır.


Hiçbir resmi kaynakta YGS puanlarının yüzde 40’ının alınıp ilgili LYS puanına ekleneceği yönünde bir bilgi bulunmamaktadır. Özellikle bu konuda çok fazla hatalı bilgi mevcuttur. Ne yazık ki bu hataya sadece adaylar değil aynı zamanda öğretmenler de düşmektedir.
Yukarıdaki tablo ÖSYM tarafından yayımlanan puan tablolarından biridir. Örnek olarak MF puanını verdiğimiz için MF tablosunu burada sizlerle inceleyeceğiz. Diğer puan tablolarına kılavuzlardan bakabilirsiniz. Şimdi en sol sütundan en üstteki MF4 puanının nasıl hesaplandığına bakalım:
Gördüğünüz gibi MF4 puanı hesaplanırken YGS de yapılan Türkçe netleri yüzde 11 oranında MF4 puanına katılıyor. Sırasıyla sosyal %5, T Matematik %16, Fen B. %8 şeklinde devam ediyor.
  Herhangi bir yüksek öğretim programına yerleştirmesi yapılan bir öğrenci kayıt yaptırmasa bile bir sonraki yıl sınava girdiğinde okul puanının tam olarak (tahmini değil) yarısını kaybeder. Bu uygulama sadece bir yıl sonrası içindir. Eğer aynı öğrenci 2 yıl sonra sınava girerse puan kaybı olmaz. Meslek liseli bir öğrenci eğer sınavsız geçişle yerleşmişse okul puanında hiçbir zaman düşme olmaz.
  Eğer Açık Öğretim Fakültesine (AÖF) yerleşme yapılmışsa
a)      Kontenjanlı bir AÖF programı ise bir yıl sonra sınava girildiğinde okul puanı yine düşer.
b)      Kontenjansız bir AÖF programı ise bir yıl sonra puan kaybı olmaz.
  Ek tercih döneminde Tablo 4 yani 4 yıllık programlardan birini tercih etmek için puanınızın ilgili bölüme eşit ya da daha yüksek olması gerekmektedir. Ek yerleştirmeler, normal tercih dönemi gibi değildir. Puanınızın üstündeki 4 yıllık programları tercih listenizde belirtemezsiniz.
  Çok sık sorulan sorulardan birisi de hangi üniversite özel, hangisi devlet üniversitesidir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu kılavuzda tercih etmeyi düşündüğünüz bölümlerin özel koşullar ve açıklamalar kısmını okumanızdır. Zaten kötü bir sürpriz yaşamak istemiyorsanız tercih listenizdeki tüm bölümlerin özel koşullar ve açıklamalarını okumak zorundasınız.
  2012 yılında büyük ihtimalle katsayı farkı uygulamasına son verilecektir. Katsayı uygulamasıyla ilgili tüm güncel bilgileriwww.ygslyssistemi.com adresinden öğrenebilirsiniz. Buradan sonraki tüm bilgiler şu an yürürlükte olan katsayı uygulamasına göre verilmektedir. Eğer katsayı uygulamasında değişiklik olursa bu bilgilerin güncelliğini yitirebileceği ihtimali unutulmamalıdır:
  Meslek lisesi dışındaki tüm okul mezunları için 2 yıllık tüm programlar alan dışı durumundadır. Örneğin çoğu zaman öğrenciler YGS 2 puanıyla 2 yıllık programlar tercih ediyorlar. Bu tercihleri yaparken de alan içi puanlarını göz önünde bulunduruyorlar. Halbuki hangi okul türü ve alan mezunlarının hangi bölümleri alan içi olarak tercih edecekleri kesin bir şekilde tablolarla belirtilmiştir.
Aday: ‘Ben Fen Bilimleri (Sayısal) mezunuyum, bu bölüm de YGS 2 puanıyla alıyormuş. Dolayısıyla benim için alan içi durumundadır’şeklinde düşünüyorlar fakat bu bilgi yanlış bir bilgidir. Adayın tablosu kılavuzda tablo 6-A’ dır. O tabloda var ise alan içi, yoksa alan dışıdır.

MESLEK LİSELİLERİN MTOK YANILGISI 
Bilindiği gibi Danıştay kararıyla meslek lisesi mezunlarının YGS puanlarıyla MTOK tercih etmeleri kaldırılmış ve MTOK tercih etmek isteyen öğrenciler LYS sınavlarına da girmek zorunda kalmıştır. Bu karardan sonra meslek liseliler büyük hayal kırıklıkları yaşadılar. Fakat gözden kaçan çok önemli bir nokta var:
MTOK programlarını meslek liselerinin ilgili alanlarından mezun olanlardan başka hiçbir aday tercihleri arasında gösteremez. Buradan çıkan sonuç şudur: Her ne kadar LYS zorunluluğu getirilse de sadece yine meslek liselerinin ilgili alan mezunlarının tercih edebileceği bölümler olduğu için aslında çok da fazla bir kayıp söz konusu değildir. Yani tüm meslek liseliler bu programlar için yine kendi içlerinde yarışacaklardır.
Zaten bu nedenle bu yıl ki MTOK puanlarına baktığımızda diğer bölümlere göre puanlarının düşük olduğu görülmektedir. Çünkü öğrenciler lise türleri itibariyle LYS konularında çok yeterli değil ve LYS başarısı diğer okullara göre düşük. Bu bölümleri de sadece bu öğrenciler seçebileceği için yine kaybedilmiş bir hak söz konusu değildir. İşin özü: MTOK programları için yarışan öğrenciler eşit koşullardadır.

Bu yazı www.ygslyssistemi.com yönetimi tarafından hazırlanmıştır. 
 KAYNAK GÖSTERMEDEN ALINTI YAPILAMAZ...

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.