Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ÇALIŞMA ORTAMINIZ NASIL OLMALI?

Samimi bir cevap bekleyerek soralım: Gerçekten çalışıyor musun? Cevabın pek olumlu değilse ya da çalışmana rağmen yine de istediğin başarıyı elde edemiyor-san, bunun bir nedeni de çalışma ortamındaki yanlışlar olabilir. Şimdi alt başlıklar halinde, çalışma ortamındaki öğrenmeyi zorlaştırıcı durumların neler olduğunu göreceğiz.

ARKADAŞLARLA ÇALIŞMA: Bu tür çalışmanın belki de en cazip yanı rahatça birbirinize soru sorabilmenizdir. Böylece birden çok tekrar mümkün oluyor ve çalışılan konular daha iyi öğreniliyor (Bu durum kişiden kişi-ye değişir!) Ayrıca çalışma esnasında birbirinizden etkilenip daha çok çalışma yönünde birbirinizi motive edecek olursanız işte o zaman çok daha verimli bir çalışma yapmış olursunuz. Ancak çalışmalarının gerçek amacına ulaşması için aşağıdakilere dikkat etmelisin:
1- Çalışma grubunda hoşlandığın biri ya da senden hoşlanan biri var mı?
2- Çalışma grubunda espri yeteneği yüksek ama yersiz espri yapan kişi ya da kişiler var mı?
3- Çalışma grubunda "Ben hepsini biliyorum, en çok ben biliyorum, hepinizi geçerim." diyen kişi ya da kişiler var mı?
4- Çalışma grubunda "Ya kazanamazsak...", "Bittik biz bittik!" diye konuşacak kadar güvensiz ve karamsar kişi ya da kişiler var mı? (Tanıdığınız ve bu durumda olan kişileri lütfen rehberlik servisine yönlendiriniz.)
5- Çalışma grubunda felsefesi "Çalışma konuş, çalışma isyan et, çalışma küs, çalışma kaç." tarzında olan kişi ya da kişiler var mı?
Bu sorulara cevabın "YOK" ise o zaman problemde yok.
MÜZİKLE ÇALIŞMA: Öğrenmenin en önemli koşulu dikkattir. Müzik dinlenilen ortamlarda ise dikkati ders üzerinde yoğunlaştırmak oldukça güçtür. Ders çalışmak için gerekli olan dikkatin müzikle bölüşüldüğü durumlarda muhtemelen "ÜF, okuyorum okuyorum anlamıyorum, bu konuyu biliyordum, nasıl yanlış yapmışım." vb. şeklindeki yakınmaların çoktur. Normalde bir saatlik çalışma sonunda öğrenebileceğin bir konuyu müzik dinleyerek en az bir buçuk saatlik bir çalışmayla öğrenebilirsin. Son kez olmamak üzere tekrarlıyoruz: MÜZİKLE DERS ÇALIŞILMAZ!
YATARAK - UZANARAK ÇALIŞMA: Bir çalışmadan verim alabilmek için motive olmak ve dikkati yoğunlaştırmak gerekir. Çalışmanı çalışma masasında yapman dikkatini toplamana yardımcı olur. Yatarak veya uzanarak bir dersi okumaya başladıktan bir süre sonra gevşemeye başlarsın ve dik-katin dağılır. Bu nedenle çalışmalarını mutlaka çalışma masasında ve sandalyen-de oturarak yapmalısın.
FİZYOLOJİK DURUM: Bireyin temel ihtiyaçlarındaki her tür açlık, kişinin ders çalışma motivasyonunu olumsuz etkiler. Aç, susuz ya da uykusuzken kendini çalışmaya zorlama. Ancak uyku konusunda şu uyarıya yer vermeden geçemeyeceğiz. Bazen insan yeteri kadar uyuduğu halde yinede uyumak ister. Bunun iki nedeni olabilir.
1- Ortamdaki havasızlık
2- Başarısızlık korkusu yüzünden sorumluluktan kaçma isteği
Uyku, hayattan kaçmanın en iyi yoludur; çünkü uyurken insan ne yaşıyordur ne de ölüdür.
Birinci nedeni ortadan kaldırmanın yolu ortamı havalandırmaktır. İkinci nedeni ortadan kaldırmanın yolu da telkin ve bilinçli hareket etmektir.
İÇİNİZE BİR İSTEK DOĞDUĞUNDA, HER ZAMAN İÇİN BERABERİNDE BUNU GERÇEKLEŞTİRMENİZİ SAĞLAYACAK BİR GÜÇ DE VERİLİR. FAKAT YİNE DE ONUN İÇİN ÇALIŞMANIZ GEREKECEKTİR.
Evet ne istediğine karar vermiş, başarıyı arttırmak için planlı çalış-manın gerekli olduğunun bilincine varmış bir halde oturdun masa başına. Ama çalışmaya nereden başlayacağını, nasıl çalışman gerektiğini tam olarak bilmiyorsun değil mi? Yapacağın ilk şey bir çalışma programı hazırlamak.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.