Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

Her gün ders çalışmak için belirli bir zaman ayırmalı ve zor öğrenilen derslere daha çok zaman verilmelidir. Çalışma zamanı yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Sürekli ders çalışmak, her zaman iyi öğrenmeye yol açmaz. Çalışmanın yanında, dinlendirici boş zaman uğraşlarına ve spora da yer vermek, bireyi uyumlu ve daha başarılı yapar. Bu nedenle ders çalışma programlarının aralarına boş zaman etkinliklerini de koymak faydalıdır.
Verimli ders çalışmada en yararlı sürelerin birer saatlik süreler olduğu söylenebilir. Örneğin, 40-50 dakikalık çalışmadan sonra 10 dakikalık tekrar yapmak çalışmanın bitiminde ise 10-15 dakika dinlenme zamanı ayırmak faydalıdır. Çalışma ortamının uygun şekilde düzenlenmesi gerekir.
Öğrendiklerinizin aynı gün tekrarı yararlı olduğu gibi, aralıklı tekrar da önemlidir. Çünkü, kullanılmayan bilgiler unutulur.
Programında kesinlikle bir günü kendine tatil olarak ayırıp derslerden uzaklaşma. Her gün düzenli olarak azda olsa derslerine mutlaka zaman ayırmalısın. Senin tatillerin dersler arasındaki saatlik zamanlar, günler değil!
Çalışmalarında mutlaka günlük, haftalık ve aylık tekrarlarına dikkat et. Bizim istediğimiz, çalıştığımız, öğrendiğimiz konuları uzun süreli olarak saklamak. Bunun en güzel yolu da tekrar etmek. UNUTMAYALIM Kİ, öğrenilen bilgiler üzerinde en az bozucu etkiye sahip olan dönem uyku dönemidir. Yani uyku öncesinde yapılan tekrarlar sayesinde çalıştığımız konuları, ilerleyen zaman içinde hatırlamak çok daha kolay olacaktır. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlar sayesinde çalışmalarının karşılığını alabilecek ve daha başarılı olacaksın. Tekrar yaparken bugün ne öğrendim? Bu hafta ne öğrendim? Bu ay ne öğrendim? Sorularını kendine sormalısın. Vereceğin yanıtlar senin ne kadar verimli ders çalıştığının da bir göstergesi olacak. Çok çalışma ile değil etkili çalışma ile ancak istediğiniz başarıları elde edebilirsiniz. Bunu sağlamanın da en güzel yolu tekrarlara önem vermektir. Çalışma planını tanımlamak ve bunun yararlarını anlatmak kolaydır. Fakat plan yapmak ve uygulamak oldukça zordur. Eğer planlı çalışmaya karar verdiysen bilmelisin ki bir süre zorlanacak, keyfe keder çalışmak isteyeceksin. Sakın vazgeçme! Kısa bir süre sonra planlı çalışmaya alışacaksın. Öyle ki planına uymadığında rahatsız olacak ve bir an önce telafi etmeye çalışacaksın.
Öğrenilenlerin en son tekrarını yüksek sesle okumanın, yüksek faydaları var!
İçinden veya hafif sesle okunan ya da çalışılan şeyler, bütünüyle zihinsel bir izlenim olarak kalır. Kelimeler ve cümleler varlıklarını ve biçimlerini sadece kâğıt üzerinde gösterirler. Anlamları gözümüz içinde, beynimiz için de aynıdır.
Yüksek sesle okuyan veya düşünen kişi, okuduğu şeyden bütünüyle yeni bir izlenim kazanır. Bu görüntüler canlanır. Kelimeler hayal gücü yardımıyla vücut kazanırlar. Cümleler göz, kulak ve beyin için eşit anlamda varlıklar olurlar. Bu yolla görsel nitelik işitsel niteliklerle pekiştirilmiş olur. Öğrenmekte çok zorluk çektiğiniz parçaları anlamanızı sağlar, kalıcı bir bellek izlenimi yaratır.
Unutma!
Yüksek sesle okuyun! Okuduğunuz belleğinizde yüksek sesle tekrarlayın. Okuduğunuzu yazın, özet çıkarın! Çevrenizdeki koşullar şayet yüksek sesle okumanıza olanak vermiyorsa, bu durumda elinize bir kalem ve kağıt alarak, okuduğunuzu yazın veya özet çıkarın. Bu da iyi bir yöntemdir.
Unutma!
Çalışma aralarında televizyondan uzak durun! Çünkü öğrenme üzerinde en bozucu etkiyi televizyon yapmaktadır.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.